DevrimEzgiLeri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Laptop bu hale getirdi!
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Ekim 20, 2010 10:05 pm tarafından AMEDEUS

» .........
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPerş. Ekim 14, 2010 3:56 pm tarafından AMEDEUS

» manzara
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Ekim 13, 2010 9:26 pm tarafından Deniz

» manzara fotoğrafları
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Ekim 13, 2010 9:18 pm tarafından Deniz

» Paydos/ C.Sıtkı Tarancı
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptySalı Ekim 05, 2010 2:49 pm tarafından AMEDEUS

» logo..........
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyC.tesi Ekim 02, 2010 11:45 pm tarafından ezgi

» ..................
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyC.tesi Ekim 02, 2010 2:09 pm tarafından DicLe

» Çile
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptySalı Eyl. 21, 2010 2:01 pm tarafından AMEDEUS

» Görmemişin bebeği olmuş...
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptySalı Eyl. 21, 2010 12:27 pm tarafından DicLe

» facebooktan video indirme
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptySalı Eyl. 21, 2010 10:08 am tarafından ezgi

» Taş atan çocuk
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 20, 2010 5:00 pm tarafından DicLe

» BARIŞ
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 20, 2010 4:27 pm tarafından DicLe

» BEKLENTİSİZ....
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 20, 2010 4:24 pm tarafından DicLe

» UZAKTAN ...
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 20, 2010 4:22 pm tarafından DicLe

» CAN YÜCEL'DEN MAL BEYANI
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 1:36 pm tarafından yoll

» ARKADAŞLIK
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 11:20 am tarafından ezgi

» ARKADAŞLIK
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 11:15 am tarafından ezgi

» ŞİİR
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 11:08 am tarafından ezgi

» Kamuflaj
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyC.tesi Eyl. 11, 2010 5:32 pm tarafından AMEDEUS

» UZAK
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 5:05 pm tarafından ezgi

» Yeşillik
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:59 pm tarafından ezgi

» Salam Gibi
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:57 pm tarafından ezgi

» Benlik_Oruç Aruoba
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:56 pm tarafından ezgi

» BİR AYRILIŞ HİKAYESİ
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:54 pm tarafından ezgi

» Pembe Deniz
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:51 pm tarafından ezgi

» HAYAT
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:48 pm tarafından ezgi

» Benim Yazdığım Sen
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:47 pm tarafından ezgi

» Seviyorum Seni
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:46 pm tarafından ezgi

» BERFİN
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:44 pm tarafından ezgi

» Bahar Gelmiş
Hiçkimsenin hikayesi.. EmptyÇarş. Eyl. 08, 2010 4:43 pm tarafından ezgi

Anket
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En iyi yollayıcılar
DicLe
Hiçkimsenin hikayesi.. Vote_lcapHiçkimsenin hikayesi.. Voting_barHiçkimsenin hikayesi.. Vote_rcap 
AMEDEUS
Hiçkimsenin hikayesi.. Vote_lcapHiçkimsenin hikayesi.. Voting_barHiçkimsenin hikayesi.. Vote_rcap 
yoll
Deniz
yelken
ezgi
NezBe
Devrim
mad men
Surgun

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 111 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 7:00 am tarihinde online oldu.

Hiçkimsenin hikayesi..

Hiçkimsenin hikayesi.. Empty Hiçkimsenin hikayesi..

Mesaj  yoll C.tesi Şub. 06, 2010 11:16 am

ESRA NUR AYDIN * / Ben doğduğumda çoktan ayrılmıştı gruplar. Sınır çizgisi çoktan çizilmiş, silahlar çoktan çevrelemişti grupların sınır çizgilerini. Ben doğduğumda çoktan belirlenmişti sınırlar ve tehlikeli olanlar kanla boyanmıştı kırmızıya.

Bir uyarı işaretiydi kan, kimin olduğu önemli değildi. Önemli olan ‘Bu gruplar tehlikeliydi’. Ben doğduğumda zaten ayrılmıştı gruplar ve ben kırmızı bölgeye rast gelmiştim ki ben doğduğumda kanla damgalanıyordu oralar...

Bir Kürt olarak doğmuş ve doğar doğmaz damgalanmıştım. Tehlikeliydim vardım ama yok olmalıydım. Var ile yok arası bir şeydim ama yok olsam daha iyiydi. Suçum bununla da kalmıyordu bir de ‘dinci’ydim üstelik. İrticacıydım, bölücü unsurdum okullara alınmaması gereken bir şeydim. Hele kafama örttüğüm o adı konmamış şey (bugün bile tartışıyorsunuz madem koymayalım adını ne gerek var gerginliğe? Biz de ‘şey’ deriz ona sonra siz bir de ‘hiç’ eklersiniz olur biter ne gerek var kavgaya, tartışmaya?) en büyük tehlikeydi bu topraklarda hüküm süren. Doğar doğmaz yapmıştım hatamı gitmiş en büyük azınlık gruba adımı yazdırmıştım, damgalanmıştım. Adım ‘irticacı terörist’ti benim...

Zaman geçti adımı beğenmedim ama isim vermeye de üşendim ‘hiç kimse’ olup çıktım... Evet, hiç kimseyim ben bu satırları yazan hiç kimse de yok zaten... Ben doğduğumda herkes ‘biri’leri olmak için o kadar çabalıyordu ki benim ‘biri’ olmama gerek kalmamıştı. Başka birinin yerine de ‘biri’ olmaya gönüllü biri çıkardı nasılsa. Gereğinden fazla ‘biri’ vardı buralarda. Hatta o kadar fazla ‘biri’ vardı ki ‘biri’leri’ diyorduk onlara. ‘Hiç kimse’lere ihtiyaç vardı ben de ‘hiç kimse’ olmayı seçtim. Kolay değildi hiç kimse olmak. ‘Onlara’ anadilimi neden sonradan öğrendiğimi anlatmak zorundaydım mesela. Sonra anadilimi bilmeden anadilimde yaşamanın ne olduğunu açıklamalıydım.‘Onlar’ kimler miydi? ‘Onlar’ ‘biri’leriydi ve birer birer değil birlikte geliyorlardı üstüme. Hepsinin ortak noktaları benim hiçbir işe yaramadığım görüşüne sahip olmalarıydı.

Hepsine göre kusurlarım vardı. Kimdim ki ben? Hiç kimse!

Hiç kimse olmak kolay değildi ama Diyarbakır’da hiç kimse olmak hiç kolay değildi. Burada insanlar hiç kimse olmaktan yorulmuştu ‘biri’leri olmak istiyorlardı, oysa ‘biri’leri olmak birilerinin anlattığı kadar güzel bir şey değildi. Onlara bunu söyleyince kızıyorlardı bana. Ufka pembe gözlükler taktıktan sonra bakmakla suçluyorlardı beni. Ufuklar öfkeliydi buralarda.. Hani şu ölümün kan kardeşi, kan kokan öfke var ya ondan bahsediyorum işte.

Zaman geçti, zaman amca denetimi aldı eline. Ufuklar kahverengiye çalmaya başladı ve kahverengi barışın rengiydi bu memlekette. Sokaklar temizlendi, ölüm kokmuyor etraf; duyduk ki öfkeyle beraber küsmüşlerdi bize. Sevindik... Biz ancak ‘onlar’ bize küsünce ‘biz’ olabiliyoruz çünkü. Ancak o zaman ‘Diyarbekir mala meye’ diyebiliyoruz. Onlar gitti şehirde gelenleri karşılayacak birilerine ihtiyaç vardı. Ahmet Arif derdimize yetişti. ‘Biri’leri herkesi ‘Terk etmedi sevdan beni’ diye karşılıyor şimdi. Burada insanlar artık barışı ‘Diyarbekir’ gibi düşünüyorlar. Bu güzel şehrin suçu yok biliyorlar, suç hep ‘biri’lerinde.

Bana gelince: Kim miyim ben?

Tabii ki hiç kimse...

* Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

yoll
yüksek lisans
yüksek lisans

- Similar topics