Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Laptop bu hale getirdi!
Çarş. Ekim 20, 2010 10:05 pm tarafından AMEDEUS

» .........
Perş. Ekim 14, 2010 3:56 pm tarafından AMEDEUS

» manzara
Çarş. Ekim 13, 2010 9:26 pm tarafından Deniz

» manzara fotoğrafları
Çarş. Ekim 13, 2010 9:18 pm tarafından Deniz

» Paydos/ C.Sıtkı Tarancı
Salı Ekim 05, 2010 2:49 pm tarafından AMEDEUS

» logo..........
C.tesi Ekim 02, 2010 11:45 pm tarafından ezgi

» ..................
C.tesi Ekim 02, 2010 2:09 pm tarafından DicLe

» Çile
Salı Eyl. 21, 2010 2:01 pm tarafından AMEDEUS

» Görmemişin bebeği olmuş...
Salı Eyl. 21, 2010 12:27 pm tarafından DicLe

» facebooktan video indirme
Salı Eyl. 21, 2010 10:08 am tarafından ezgi

» Taş atan çocuk
Ptsi Eyl. 20, 2010 5:00 pm tarafından DicLe

» BARIŞ
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:27 pm tarafından DicLe

» BEKLENTİSİZ....
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:24 pm tarafından DicLe

» UZAKTAN ...
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:22 pm tarafından DicLe

» CAN YÜCEL'DEN MAL BEYANI
Perş. Eyl. 16, 2010 1:36 pm tarafından yoll

» ARKADAŞLIK
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:20 am tarafından ezgi

» ARKADAŞLIK
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:15 am tarafından ezgi

» ŞİİR
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:08 am tarafından ezgi

» Kamuflaj
C.tesi Eyl. 11, 2010 5:32 pm tarafından AMEDEUS

» UZAK
Çarş. Eyl. 08, 2010 5:05 pm tarafından ezgi

» Yeşillik
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:59 pm tarafından ezgi

» Salam Gibi
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:57 pm tarafından ezgi

» Benlik_Oruç Aruoba
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:56 pm tarafından ezgi

» BİR AYRILIŞ HİKAYESİ
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:54 pm tarafından ezgi

» Pembe Deniz
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:51 pm tarafından ezgi

» HAYAT
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:48 pm tarafından ezgi

» Benim Yazdığım Sen
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:47 pm tarafından ezgi

» Seviyorum Seni
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:46 pm tarafından ezgi

» BERFİN
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:44 pm tarafından ezgi

» Bahar Gelmiş
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:43 pm tarafından ezgi

Anket
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En iyi yollayıcılar
DicLe

AMEDEUS

yoll

Deniz

yelken

ezgi

NezBe

Devrim

mad men

Surgun

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 111 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 7:00 am tarihinde online oldu.

''Çocuklarımız terörist değil''

''Çocuklarımız terörist değil''

Mesaj  Misafir Bir Çarş. Tem. 21, 2010 1:18 pm

Başbakan Erdoğan’ın kadınlarla açılımı konuştuğu toplantıda “oğlunu terör örgütüne kaptıran acılı anne” diyerek örnek gösterdiği 75 yaşındaki gerilla annesi Diyarbakırlı Sakine Arat, başbakana “operasyonları durdur” çağrısı yaptı. Arat, başbakanın çocukları için ‘terörist’ demesini de asla affetmeyeceğini belirtti

Dün (19 Temmuz) yapılan açılım toplantısında bazı kadın örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, anaların feryatlarından bahsetmiş, 3 çocuğu askerlerle girdiği çatışmada ölen Diyarbakırlı Sakine Arat’ı örnek göstermişti. Sakine Arat bugün Doğan Haber Ajansı’na konuşarak başbakana tepki gösterdi.

Sakine Arat, ailesinin Seyh Said isyanına destek verdiği için sürgün edildiğini ve kendisinin de 1935 yılında Kütahya'da Tavşanlı'da doğduğunu anlattı. 1947'de Diyarbakır'a döndüklerini söyleyen Arat, ilkokul 4'üncü sınıftan sonra okuyamadığını belirterek, "Ben tahsilimi tamamlayamadım. Benim içimde acı kaldı. Ben çok okumak istiyordum. Bu Türkiye cumhuriyetine yararlı olabilecek bir insandım. Okumak istiyordum okul yok. Bu hasret içimde kaldı. Evlendim. Çocuklarımı okuttum" dedi.

”Ben şehit sayıyorum”
Oğlunun üniversite yıllarında PKK'nın kuruluşunda yer aldığını anlatan Arat, çocuklarının ölümünü şöyle anlattı:"Kürt kelimesini saygısızlık sayaraktan çocuklarımızı öldürmeye başladılar. Ölen öldü. Tutuklanan cezaevine girdi, kaçan dağa sığındı. Cezaevinde ölen çok oldu. Ölenlerden birisi benim oğlum Cemal Arat'tı. 1984'te ölüm orucunda öldü. İşkence ve hakaret, onur kırıcı hareketler. Benim oğluma pislik yemek için teklif geldi. İkinci oğlum Tacettin 1979'da yakalandı ve 12 Eylül işkencelerinden sonra çıktı ve vücudu darbelerle doluydu. Tekrar yakalanacağını anlayınca tekrar dağa sığındı. 1992'de onun ölüm haberi geldi. Onun ölüm haberi ondan küçük olan Murat'ı şahlandırdı. Murat takip altındaydı. Askerden gelmişti, birileri onu faili meçhule götürmeye çalışıyorlardı. Birkaç defa takip ettiler. O buna dayanamayarak başını alıp gitti. Ben geçen sene Irak'a gittim. Onu aramaya başladım. Ama ben şehit sayıyorum. Evden çıktıkları gün onlar şehit sayılıyor. Çünkü neden, geri dönme imkanları yok. Küçük oğlum Servet, Hizbullah denen merede takıldı. Onlara hep karşı geliyordu. 'Siz yalan söylüyorsunuz ve adamları öldürüyorsunuz' diye. Birkaç defa o yaralandı, birkaç defa da o yaraladı onları. Ve cezaevine girdi. Ve sonunda bir akşam bana bir haber geldi trafik kazası geçirmiş hastanede. 9 gün hastanede kaldı. Bir kelime konuşamadı, iç kanamadan vefat etti. O da bir faili meçhul oldu. Daha Cemal'in idam kararı verildiği sene kızımın intihar etmesi. Cemal, Tacettin ve Servet'in trafik kazası, 5'inci yarayı ciğerimde açtı. 5 defa yaralandım ben yaralı bir anayım. Sadece barış için uğraşıyorum. Barış olursa Kürt gençleri kurtulacak ve artık ölmeyecek. Ve benim oğlumun vasiyeti yerine gelecek diye uğraşıyorum."

Başbakan Erdoğan’ın “oğlunu terör örgütüne kaptırdı” sözlerinde tepki gösteren Sakine Arat, Başbakan’la görüşebileceğini belirterek, “Bu çok acı ve ağır bir söz. Hayatım boyunca affedemeyeceğim bir söz. Çocuklarımız terörist değil. Canını kurtarmak için dağa gitmiş. Ben size söylüyorum. Bunu niye çarpıtıyorlar. Kendilerini savunuyorlar, kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Niye buna terör diyorlar. Bu terör değil. Bunlar nihayet insan hayvan değil” dedi.

Başbakanın Kürt sorunu çözmesi halinde ona oy vereceğini ifade eden Arat şöyle dedi:

“Başbakan operasyonları geri çeksin, barışı yapmaya söz versin ama erkek sözü. Erkek sözü versin. Söz verdiği zaman ben ölüme kadar hazırım. Bütün analara söyleyeceğim hep beraber ona oy vereceğiz. Yapsın bu barışı. Bu operasyonları geri çeksin. Gerilla ölmesin, asker ölmesin hiçbir ananın yüreği yanmasın yeter. O çocuklarını korumaya almış. Karısı çocukları hep korumalı. Ama bizimkiler namlunun ucunda. İnsaf, merhamet din iman kalmamış. Vicdan yok. Bu kadar analar ağlıyor. Bu kadar asker, gerilla ölüyor. Yazık çok yazık. O evlatlar nasıl büyüyor. Kendinizi misal gösterin, ananız babanız sizi ne şekilde büyüktü. Ne emekler verdi? Biz de aynı emeklerle büyütüyoruz. Biz daha fazla emek veriyoruz. Neden mi? Çünkü biz yoksul bir bölgede yaşıyoruz. Allahtan dilerim bu kanı durdurmamaya çalışanlar bu dünyada da yansınlar öteki dünyada da yansınlar.”

Misafir
Misafir