Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Laptop bu hale getirdi!
Çarş. Ekim 20, 2010 10:05 pm tarafından AMEDEUS

» .........
Perş. Ekim 14, 2010 3:56 pm tarafından AMEDEUS

» manzara
Çarş. Ekim 13, 2010 9:26 pm tarafından Deniz

» manzara fotoğrafları
Çarş. Ekim 13, 2010 9:18 pm tarafından Deniz

» Paydos/ C.Sıtkı Tarancı
Salı Ekim 05, 2010 2:49 pm tarafından AMEDEUS

» logo..........
C.tesi Ekim 02, 2010 11:45 pm tarafından ezgi

» ..................
C.tesi Ekim 02, 2010 2:09 pm tarafından DicLe

» Çile
Salı Eyl. 21, 2010 2:01 pm tarafından AMEDEUS

» Görmemişin bebeği olmuş...
Salı Eyl. 21, 2010 12:27 pm tarafından DicLe

» facebooktan video indirme
Salı Eyl. 21, 2010 10:08 am tarafından ezgi

» Taş atan çocuk
Ptsi Eyl. 20, 2010 5:00 pm tarafından DicLe

» BARIŞ
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:27 pm tarafından DicLe

» BEKLENTİSİZ....
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:24 pm tarafından DicLe

» UZAKTAN ...
Ptsi Eyl. 20, 2010 4:22 pm tarafından DicLe

» CAN YÜCEL'DEN MAL BEYANI
Perş. Eyl. 16, 2010 1:36 pm tarafından yoll

» ARKADAŞLIK
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:20 am tarafından ezgi

» ARKADAŞLIK
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:15 am tarafından ezgi

» ŞİİR
Ptsi Eyl. 13, 2010 11:08 am tarafından ezgi

» Kamuflaj
C.tesi Eyl. 11, 2010 5:32 pm tarafından AMEDEUS

» UZAK
Çarş. Eyl. 08, 2010 5:05 pm tarafından ezgi

» Yeşillik
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:59 pm tarafından ezgi

» Salam Gibi
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:57 pm tarafından ezgi

» Benlik_Oruç Aruoba
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:56 pm tarafından ezgi

» BİR AYRILIŞ HİKAYESİ
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:54 pm tarafından ezgi

» Pembe Deniz
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:51 pm tarafından ezgi

» HAYAT
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:48 pm tarafından ezgi

» Benim Yazdığım Sen
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:47 pm tarafından ezgi

» Seviyorum Seni
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:46 pm tarafından ezgi

» BERFİN
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:44 pm tarafından ezgi

» Bahar Gelmiş
Çarş. Eyl. 08, 2010 4:43 pm tarafından ezgi

Anket
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En iyi yollayıcılar
DicLe
 
AMEDEUS
 
yoll
 
Deniz
 
yelken
 
ezgi
 
NezBe
 
Devrim
 
mad men
 
Surgun
 

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 111 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 7:00 am tarihinde online oldu.

Üniversitenin Türklüğü

Aşağa gitmek

Üniversitenin Türklüğü

Mesaj  yoll Bir Salı Ocak 19, 2010 2:53 pm

Türkiye'deki neoliberalizm, emek ve yoksulluk çalışmaları yapan sosyalist akademisyenlerin Kürtlere değinmemesi tuhaf

ESRA SARIOĞLU (Arşivi) / BARIŞ ÜNLÜ (Arşivi)

Türkiye üniversitelerinde çalışan sosyalist ve Marksist akademisyenlerin araştırmalarında 60’lardan bugüne süreklilik gösteren ilginç bir eğilim var. Türkiye’nin toplumsal yapısını üretim ilişkileri ve üretici güçler açısından analiz eden bu çalışmalar, devletin sınıf karakterini ve toplumsal sınıfları analiz ederken, toplumsal güç ilişkilerini ve siyasi hiyerarşileri de deşifre etme iddiasını taşıyorlar. Bunlar, güçlünün karşısında ezilenleri, emekçileri ve yoksulları gözeten çalışmalar. İlginç olan, bu meseleleri dert edinen sol akademisyenlerin Kürt meselesine veya Kürtlerle dair akademik ilgisizliğidir.
60’lardan 80’lerin sonlarına kadar, Marksist/sosyalist bilim insanları, birkaç istisna hariç, Kürt meselesi hakkında akademik çalışma yapmadı. Bugün Türkiye’deki sol görüşlü insanların haklı olarak değer verdiği bu bilim insanlarının neredeyse başucu kitabı haline gelen eserlerinde, Kürt meselesiyle ilgili ciddi bir analiz ve hatta araştırmaya dayalı bir yorum bulmak zor. Eğer hasbelkader Kürt meselesine değinilirse de, bu çoğunlukla Doğu’da feodalizmin çıkarları ve emperyalizmin oyunları bağlamında ele alındı. Resmi ideolojinin çizdiği sınırlar aşılmaya çalışılmadı, bu sınırların dışına fazla çıkılmadı. Sonuçta, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi düzeniyle ilgili o büyük analizlerin hepsi eksik kaldı.

Kimlik
90’lı yıllarda Marksist eğilimli akademisyenler neoliberalizm üzerine çalışmaya başladılar. Bu akademik çalışmalar sayesinde, neoliberal politikaların Türkiye ölçeğinde yarattığı tahribata dair geniş bir birikim oluştu. Bu çalışmaların önemli bir kısmı emek düşmanı neoliberal politikaları teşhir etti. Kamu teşekküllerinin özelleştirilmesi ve grev/sendika haklarının budanması sonucunda çökertilen kayıtlı işçi sınıfı; esnek sermaye birikimiyle birlikte yaygınlaşan taşeronlaşma ağlarının ve kayıtdışı ekonominin yarattığı süreksiz ve düşük ücretli işler; emek piyasalarının yeniden düzenlenmesi sonucu yaşam ve iş güvencesinden yoksun kalan ve esnek koşullarda çalışmaya mahkum edilen işçiler; gittikçe bozulan gelir dağılımı sonucu artan yoksulluk ve sosyal politikaların dönüşümü ertesinde işsizlikle terbiye edilen yoksullar bu çalışmalar sayesinde sosyal bilimlerin üst sıralarına taşındı. Bunun yanı sıra pek çok araştırma, piyasa mantığının galebe çalmasıyla birlikte Türkiye’de çeşitli kurumların, misal üniversiteler, kâr mantığıyla çalışan işletmelere dönüşmesinin toplumsal ve kültürel sonuçlarını konu edindi ve bu süreçte biçimlenen yeni toplumsal hiyerarşileri analiz ettiler. Ne var ki, bu çalışmaların çoğu Kürt meselesiyle ilgili neredeyse hiçbir şey söylemiyordu. Daha da kötüsü, bazı akademisyenler, emek örgütlerini ve sınıf kolektiflerini parçalayan neoliberal politikaların, neoliberalizmle çelişmeyen “kimlik” siyasetini popülerleştirdiğini iddia ediyor ve Kürt meselesi ile aralarına koydukları mesafeyi teorik gerekçelere dayandırıyorlardı.
Türkiye’deki neoliberalizm, emek ve yoksulluk çalışmalarının Kürtlere değinmemesi tuhaf. Zira 90’lı yıllarla birlikte zorunlu göç sonucu metropollere yığılan Kürt nüfusu, yoksullar ve emekçiler diye bahsedilen soyut kategorilerin önemli bir kısmını oluşturuyor. Başka bir deyişle, Kürt meselesinin 90’lı yıllardaki dinamikleri, neoliberalizm çalışmalarının gündeme taşımayı başardığı yoksulluk ve emek tartışmalarının neredeyse göbeğinde. Ama bırakın doğrudan Kürt sorunuyla ve Kürt bölgeleriyle ilgili çalışmaların azlığını ve yokluğunu, Kürtler çoğu zaman neoliberalizm çalışmalarında da kendilerine bir yer bulamıyorlar.
Türkiye’de son yıllarda, zorunlu göç sonucu metropollerdeki varoşlara yerleşen Kürtlere dair bazı önemli sosyolojik çalışmalar da yapıldı. Bunlar, devletin 90’lı yıllarda Kürt meselesine dair uyguladığı siyasetin ve Kürtlerin zorunlu göçünün Türkiye’de neoliberal tahribatın anlaşılması açısından ne kadar önemli olduğunun altını çizen çalışmalar. Ne var ki, bu araştırmalar sol akademisyenlerin çalışmaları sonucu oluşan neoliberalizm araştırmaları içerisinde birkaç istisna.
Neden böyle oldu? Türkiye’nin önde gelen sosyalist akademisyenleri Kürt meselesi gibi bir kırmızı çizgiyi neden aşmaya çalışmadılar? Bir kısmı şüphesiz ki korkmuştur. Eğer resmi ideolojiyi yerle bir etmeye kararlıysanız, yıllarca hapis yatacağınız, hiçbir üniversitede iş bulamayacağınız, kitaplarınızın da yasaklanacağı örneklerle gösterildi (en ünlü örnek, sosyolog İsmail Beşikçi). Çok ünlü bir tarihçimizi babasının zamanında mealen şöyle uyardığı söylenir: “Eğer önemli ve saygın bir tarihçi olmak istiyorsan, Ermeni ve Kürt meselelerine girmeyeceksin.” Çünkü bu konulara dürüst bir şekilde girilirse, kişinin sonu kötü olur; devletin memuru olarak girilirse de ciddi tarihçi olunmaz. En garantisi hiç girmemektir. Zaten resmi ideoloji ne çalışılacağından ziyade, neyin çalışılmayacağını söyler.

Türklük hali
Ancak korku ve çıkar faktörleri bütünüyle açıklayıcı değil. Sonuçta sosyalist bilim insanlarının büyük çoğunluğu namuslu, cesur insanlardır ve böyle olmalarının bedelini de zaman zaman ödediler. Sorunun asıl kökeni sanırız bu bilim insanlarının “Türk olması”nda yatıyor. Burada tabii etnik anlamda Türklükten bahsetmiyoruz. Etnik anlamda Türk olmakta hiçbir sorun yok, Fransız veya Arap olmakta olmadığı gibi. Mesele, bir durum, bir hal, bir zihniyet olarak Türklüktür, bu topraklardaki hakim millet olan Türklüğün bir parçası olmaktır. Bu kişilere sorsanız, çoğu “ben kendimi asla Türk olarak görmedim, ben enternasyonalistim” diyecektir. Peki o kadar enternasyonalist olan solcularımız neden yanı başlarındaki Kürtlerin sorunlarına, tarihine ve siyasetine bu kadar uzak kaldılar? Cevap içselleştirilen, herkesin içine sindirilen Türklüktedir. Resmi ideolojiden, ******çü ailelerimizden ve medyadan bize aktarılanlarla neredeyse herkes zihni olarak Türkleştirildi. Kürt hareketi ve halkının ne kadar politize ve dönüştürücü olduğunu dahi göremeyecek, bunu takdir edemeyecek bir Türklük hali bu. Tarif ettiğimiz Türklük hali, Kürt meselesine dair akademik ilgisizliği besleyen en mühim etmenlerden.
Marksist ve sosyalist akademisyenlerin Türklüğünden kastettiğimiz, Türk ulus-devleti “kazanımları”nı dört elle savunan, o kazanım denen şeylerin bir sürü grubun kayıp hanesine yazıldığını görmezden gelen ve Kürt meselesi denince gündeme sürekli emperyalizmi, feodalizmi, neoliberalizmi, İslamcılığı ve Osmanlıcılığı getiren “Kemalist Türklük” değildir. Kastedilen “Marksist Türklük”, Kürt meselesine dair akademik bir kayıtsızlık olarak vücut buluyor. Milliyetçi ve Kemalist Türklük, Kürt meselesiyle ilgili yaptıklarıyla sorumludur, Marksist Türklük ise yapmadıklarıyla... Ancak bu Türklük hali üzerine düşünmemeye devam edildikçe, son yıllarda iyice artan Marksizmden Kemalizme geçişlerin büyük bir hız kazanacağı da öngörülebilir.

ESRA SARIOĞLU: Binghamton Üni., Sosyoloji. doktora
BARIŞ ÜNLÜ: Dr., AÜSBF

yoll
yüksek lisans
yüksek lisans

Mesaj Sayısı : 106
Kayıt tarihi : 08/01/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Üniversitenin Türklüğü

Mesaj  yoll Bir Salı Ocak 19, 2010 3:11 pm

Marksist ve sosyalist akademisyenlerin Türklüğünden kastettiğimiz, Türk ulus-devleti “kazanımları”nı dört elle savunan, o kazanım denen şeylerin bir sürü grubun kayıp hanesine yazıldığını görmezden gelen ve Kürt meselesi denince gündeme sürekli emperyalizmi, feodalizmi, neoliberalizmi, İslamcılığı ve Osmanlıcılığı getiren “Kemalist Türklük” değildir. Kastedilen “Marksist Türklük”, Kürt meselesine dair akademik bir kayıtsızlık olarak vücut buluyor. Milliyetçi ve Kemalist Türklük, Kürt meselesiyle ilgili yaptıklarıyla sorumludur, Marksist Türklük ise yapmadıklarıyla... Ancak bu Türklük hali üzerine düşünmemeye devam edildikçe, son yıllarda iyice artan Marksizmden Kemalizme geçişlerin büyük bir hız kazanacağı da öngörülebilir.

yoll
yüksek lisans
yüksek lisans

Mesaj Sayısı : 106
Kayıt tarihi : 08/01/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz